  • Mfr # 16AT10/1080
  • Zoro # G711072706
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
108
Width - Timing Belts
16 mm
Standards
ISO 17396
Temp. Range
-25 C to 80 C
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
16AT10/1080
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
16 mm
Outside Length
1080 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
108
Standards
ISO 17396
Temp. Range
-25 C to 80 C
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Pitch
10 mm