  • Mfr # 215AT10/1350
  • Zoro # G411079814
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
135
Width - Timing Belts
215 mm
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
Material
Thermoset Polyurethane
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
215AT10/1350
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
215 mm
Outside Length
1350 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
135
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
Material
Thermoset Polyurethane
V-Belt Section
AT10
Core Cord
Zinked Steel
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Temp. Range
-25 C to 80 C
Pitch
10 mm