  • Mfr # 26AT10/1720
  • Zoro # G711072454
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
172
Width - Timing Belts
26 mm
Temp. Range
-25 C to 80 C
For Use With
General Industry
Core Cord
Zinked Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
26AT10/1720
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
26 mm
Outside Length
1720 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
172
Temp. Range
-25 C to 80 C
For Use With
General Industry
Core Cord
Zinked Steel
V-Belt Section
AT10
Standards
ISO 17396
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Pitch
10 mm