  • Mfr # 40AT10/1050
  • Zoro # G011093876
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
105
Width - Timing Belts
40 mm
Standards
ISO 17396
Temp. Range
-25 C to 80 C
V-Belt Section
AT10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
40AT10/1050
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
40 mm
Outside Length
1050 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
105
Standards
ISO 17396
Temp. Range
-25 C to 80 C
V-Belt Section
AT10
Material
Thermoset Polyurethane
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Pitch
10 mm