  • Mfr # 55AT10/1420
  • Zoro # G711084914
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
142
Width - Timing Belts
55 mm
V-Belt Section
AT10
For Use With
General Industry
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
55AT10/1420
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
55 mm
Outside Length
1420 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
142
V-Belt Section
AT10
For Use With
General Industry
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Pitch
10 mm