  • Zoro # G611096079
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
120
Width - Timing Belts
51 mm
Standards
ISO 13050
Banded Belt
Timing Belt
Temp. Range
-25 C to 80 C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
960-8M-51
Zoro #
G611096079
UPC #
Country of Origin
Spain
Dimensions
Width - Timing Belts
51 mm
Outside Length
960 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
120
Standards
ISO 13050
Banded Belt
Timing Belt
Temp. Range
-25 C to 80 C
For Use With
General Industry
Core Cord
Zinked Steel
Material
Thermoset Polyurethane
Pitch
8 mm