  • Mfr # 1190-14M-115
  • Zoro # G511071558
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
85
Width - Timing Belts
115 mm
Outside Length
1190 mm
Standards
ISO 13050
V-Belt Section
14M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1190-14M-115
Country of Origin
Spain
Dimensions
Width - Timing Belts
115 mm
Outside Length
1190 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
85
Standards
ISO 13050
V-Belt Section
14M
Core Cord
Zinked Steel
Banded Belt
Timing Belt
Temp. Range
-25 C to 80 C
For Use With
General Industry
Material
Thermoset Polyurethane
Pitch
14 mm