  • Mfr # 3500-14M-130
  • Zoro # G411079241
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
250
Width - Timing Belts
130 mm
V-Belt Section
14M
Standards
ISO 13050
Material
Thermoset Polyurethane
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3500-14M-130
Country of Origin
Spain
Dimensions
Width - Timing Belts
130 mm
Outside Length
3500 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
250
V-Belt Section
14M
Standards
ISO 13050
Material
Thermoset Polyurethane
For Use With
General Industry
Pitch
14 mm