  • Mfr # 250S8M1056
  • Zoro # G611081419
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
132
Width - Timing Belts
25 mm
Material
Rubber
Standards
ARPM;ISO
Outside Length
1056 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
250S8M1056
Country of Origin
China
Dimensions
Width - Timing Belts
25 mm
Outside Length
1056 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
132
Material
Rubber
Standards
ARPM;ISO
Banded Belt
Timing Belt
Temp. Range
-25 C to 80 C
Core Cord
Fiberglass
Pitch
8 mm