  • Mfr # 400S8M1360
  • Zoro # G811085941
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
170
Width - Timing Belts
40 mm
Core Cord
Fiberglass
Temp. Range
-25 C to 80 C
Outside Length
1360 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
400S8M1360
Country of Origin
China
Dimensions
Width - Timing Belts
40 mm
Outside Length
1360 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
170
Core Cord
Fiberglass
Temp. Range
-25 C to 80 C
Pitch
8 mm