  • Mfr # 456TTM8M36
  • Zoro # G322760665
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
456TTM8M36
Country of Origin
Spain
Description
Timing Belt, Belt Material Compounded Rubber, Belt Series Megasync(TM) Titanium, Industry Number 456TTM8M36, Number of Teeth 57, Pitch 8 mm, Pitch Length 456 mm, Top Width 36 mm, Application Heavy Industry, HVAC, Textile Industry, Belt Coating Rubber, Belt Trade Size HTD, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Outside Length 456 mm, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber