  • Mfr # 480TTM8M12
  • Zoro # G422731947
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
480TTM8M12
Country of Origin
Spain
Description
Timing Belt, Belt Material Compounded Rubber, Belt Series Megasync(TM) Titanium, Industry Number 480TTM8M12, Number of Teeth 60, Pitch 8 mm, Pitch Length 480 mm, Top Width 12 mm, Application Heavy Industry, HVAC, Textile Industry, Belt Coating Rubber, Belt Trade Size HTD, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Outside Length 480 mm, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber