Meltric Pin & Sleeve Receptacle, 50 A, 600V AC, Three Phase, 3 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type 31-34183-K14
Pin & Sleeve Receptacle, 50 A, 600V AC, Three Phase, 3 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type (Discontinued)
  • Mfr # 31-34183-K14
  • Zoro # G501756687
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
31-34183-K14
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Strip Length
Phase: 9/16 in (14 mm)
Wire Size
14 AWG to 4 AWG
Use With Installation Accessory Size
3
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
50 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP55
NEMA Enclosure Rating
3R
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Blue
Cap Type
Flip-Up Cap
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 1682
Resistance Properties
Impact Resistant
Body Material
Polyester
Use With
Mating Box MB3
Number of Aux. Outputs
NO AUX
Impact Rating
IK08
Number of Notch Positions
24
Contact Configuration
3P+G
Color Code
Black
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Keying Position
18
Load Break Amp Rating
50A
Hz
60 Hz
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Tightening Torque
Phase: 15 IN-LBS / 1.7 N-M
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
75A
Description
DR50 RECEPTACLE POLY BLUE SIZE 3 TYPE 3R 3P+G 50A 600 VAC 60 Hz NO AUX