Meltric 36-64183-C-K14-263-HAZ RECEPTACLE 36-64183-C-K14-263-HAZ
36-64183-C-K14-263-HAZ RECEPTACLE (Discontinued)
  • Mfr # 36-64183-C-K14-263-HAZ
  • Zoro # G301755989
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
36-64183-C-K14-263-HAZ
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Accessory Size
4
Details
Material
Metal
Color
Black
Short Circuit Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Number of Auxiliary Contacts
+3 AUX
Frequency
60 Hz
Rated Current
100A
Aux. Terminal Wiring Capacity
14 AWG
Maximum Operating Temperature
104F (40C)
Keying Position
18
Horsepower Rating
50HP
Minimum Operating Temperature
-40F (-40C)
Number of Notch Positions
24
Metal Type
Zamak
Short Circuit Rating, Fusing
100 KA 250A (400%) RK1 NTD
Mating Box
MB6
Aux. Contact Max. Voltage Rating
600VAC
Rated Voltage
600 VAC
Phase Terminal Type
Screw terminal
Voltage Color Code
Black
Load Break, Abnormal Overload
150A
CSA Listing
cCSAus || 208161 || C22.2 No. 182.1-07 || C22.2 No. 213-M1987
Wiring Capacity, Type W
10 AWG - 2 AWG
NEMA Watertightness
4X
Phase Cond. Strip Len.
15/16 in (24 mm)
Contact Configuration
3P+G
Impact Rating
IK09
UL508 Pilot Rating
3 @ CODE B600
Aux. Pilot Contact Current Rating
0.6A
Load Break, Normal Operation
100A
Phase Terminal Tightening Torque
48 IN-LBS / 5.4 N-M
Wiring Capacity
10 AWG - 2 AWG
Auxiliary Terminal Type
Prewired
Wire Temperature Rating
60C
Description
DS100C RECEPTACLE METAL BLACK SIZE 4 TYPE 4X 3P+G 100A 600 VAC 60 Hz +3 AUX