  • Zoro # G601756006
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
42-41003-50P
Zoro #
G601756006
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Accessory Size
S
Thread Size
M50
Details
Material
Poly
Color
Black
Primary IP Rating
65/66
Contact Configuration
L3
Frequency
60 Hz
Cable Range
1.330-1.650 in
Maximum Operating Temperature
140F (60C)
Impact Rating
IK08
Aux. Pilot Contact Current Rating
1A
Auxiliary Terminal Type
Prewired
Number of Auxiliary Contacts
+2 AUX
Pole Color Code
Blue
CSA Listing
cCSAus || 208161 || C22.2 No. 182.1-07 || C22.2 No. 213-M1987
Minimum Operating Temperature
-4F (-20C)
Rated Voltage
600 VAC
Aux. Contact Max. Voltage Rating
250VAC
Phase Terminal Type
Lug terminal
Wiring Capacity
2/0 AWG - 777 MCM
Aux. Terminal Wiring Capacity
14 AWG
Rated Current
600A
Description
SPEX PLUG POLY BLACK SIZE S IP 65/66 L3 600A 600 VAC 60 Hz +2 AUX M50 1.330-1.650 in