  • Mfr # 31-18183-K14-972-4X
  • Zoro # G221953458
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Current Rating
30 A
Wire Connection Type
Screw Terminals
NEMA Enclosure Rating
4X
Grounding Style
Grounded
Number of Poles
3P+G
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
31-18183-K14-972-4X
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
14 AWG to 8 AWG
Details
Current Rating
30 A
Wire Connection Type
Screw Terminals
Voltage Rating
600 V AC
NEMA Enclosure Rating
4X
Grounding Style
Grounded
Number of Poles
3P+G
Housing Color
Blue
Item
DR30 INLET
IP Rating
IP 66/67
Description
DR30 INLET POLY BLUE SIZE 2 TYPE 4X 3P+G 30 A 600 VAC 60 Hz +2 AUX TYPE 4X WATERTIGHTNESS NON-CURRENT INTERRUPTING 100 kA - CLOSE & WITHSTAND 14 AWG - 8 AWG SCREW TERMINAL