Meltric Pin & Sleeve Inlet, 100 A, 600V AC, Three Phase, 3 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type Blue 31-68183-K14-972
Pin & Sleeve Inlet, 100 A, 600V AC, Three Phase, 3 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type Blue (Discontinued)
  • Mfr # 31-68183-K14-972
  • Zoro # G301758966
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
31-68183-K14-972
Country of Origin
United States
Dimensions
Use With Installation Accessory Size
4
Wire Strip Length
Phase: 15/16 in (24 mm)
Wire Size
14 AWG; 10 AWG to 2 AWG
Details
Item
Pin & Sleeve Inlet
Current Rating
100 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP66, IP67, IP69
NEMA Enclosure Rating
4X
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Blue
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 1682, UL508
Resistance Properties
Impact Resistant
Use With
Mating Box MB6
Body Material
Polyester
Contact Configuration
3P+G
Hz
60 Hz
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Number of Notch Positions
24
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Impact Rating
IK08
Number of Aux. Outputs
+2 AUX
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Load Break Amp Rating
100A
Auxiliary Contact Rating
1.2A
Terminal Connection
Prewired
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Keying Position
18
Color Code
Black
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
150A
Description
DR100 INLET POLY BLUE SIZE 4 TYPE 3R 3P+G 100A 600 VAC 60 Hz +2 AUX