Meltric Pin & Sleeve Inlet, 150 A, 600V AC, Three Phase, 3 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type 39-98183-K14-263
Pin & Sleeve Inlet, 150 A, 600V AC, Three Phase, 3 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type (Discontinued)
  • Mfr # 39-98183-K14-263
  • Zoro # G101758845
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
39-98183-K14-263
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Strip Length
Phase: 1-3/16 in (30 mm)
Use With Installation Accessory Size
5
Wire Size
14 AWG; 4 AWG to 2/0 AWG
Details
Item
Pin & Sleeve Inlet
Current Rating
150 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP66, IP67, IP69
NEMA Enclosure Rating
4X
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Silver
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 1682, UL508
Resistance Properties
Impact Resistant
Use With
Mating Box MB10
Body Material
Aluminum
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Keying Position
18
Contact Configuration
3P+G
Terminal Connection
Prewired
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Auxiliary Contact Rating
0.3A
Impact Rating
IK10
Color Code
Black
Hz
60 Hz
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Tightening Torque
Phase: 90 IN-LBS / 10.2 N-M
Number of Notch Positions
24
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Number of Aux. Outputs
+3 AUX
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
225A
Description
DR150 INLET METAL SIZE 5 TYPE 3R 3P+G 150A 600 VAC 60 Hz +3 AUX