Meltric Pin & Sleeve Receptacle, 100 A, 347/600V AC, Three Phase, 3 Pole, Blue, NEMA 4X 33-68187-C-K14-264
Pin & Sleeve Receptacle, 100 A, 347/600V AC, Three Phase, 3 Pole, Blue, NEMA 4X (Discontinued)
  • Mfr # 33-68187-C-K14-264
  • Zoro # G301756832
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
33-68187-C-K14-264
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Wire Size
14 AWG; 10 AWG to 2 AWG
Wire Strip Length
Phase: 15/16 in (24 mm)
Use With Installation Accessory Size
4
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
100 A
Voltage Rating
347/600V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
5
IP Rating
IP66, IP67
NEMA Enclosure Rating
4X
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Blue
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
UL/CSA, UL 498
Body Material
Polyester
Use With
Mating Box MB6
HP
50
Load Break Amp Rating
100A
Number of Notch Positions
24
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Auxiliary Contact Rating
0.6A
Tightening Torque
Phase: 48 IN-LBS / 5.4 N-M
Terminal Connection
Prewired
Color Code
Black
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Keying Position
18
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Contact Configuration
3P+N+G
Hz
60 Hz
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Impact Rating
IK08
Number of Aux. Outputs
+4 AUX
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
150A
Description
DS100C INLET POLY BLUE SIZE 4 TYPE 3R 3P+N+G 100A 347/600 VAC 60 Hz +4 AUX