  • Zoro # G601757355
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G601757355
Wire Strip Length
Phase: 1-3/16 in (30 mm)
Use With Installation Accessory Size
5
Wire Size
14 AWG to 14 AWG; 4 AWG to 2/0 AWG
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
150 A
Voltage Rating
277/480V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
5
IP Rating
IP66, IP67, IP69
NEMA Enclosure Rating
4X
Cap Type
Flip-Up Cap
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, ULC, E79796, UL 1682, UL 2682, UL508
Body Material
Polyester
HP
25 or 75
Switch Rated
Yes
Use With
Mating Box MB10
Impact Rating
IK08
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Terminal Connection
Prewired
Number of Aux. Outputs
+4 AUX
Keying Position
2
Contact Configuration
3P+N+G
Auxiliary Contact Rating
0.3A
Color Code
Red
Wire Temperature Rating
75 Degrees C
Hz
60 Hz
Load Break Amp Rating
150A
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Tightening Torque
Phase: 90 IN-LBS / 10.2 N-M
Number of Notch Positions
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
225A
Description
DSN150 RECEPTACLE POLY BLUE SIZE 5 TYPE 4X IP 69 3P+N+G 150A 277/480 VAC 60 Hz +4 AUX