  • Zoro # G601758079
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G601758079
Wire Size
14 AWG; 14 AWG to 4 AWG
Use With Installation Accessory Size
3
Wire Strip Length
Auxiliary: 1/2 in (13 mm); Phase: 3/4 in (19 mm)
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
30 A
Voltage Rating
480V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP55
NEMA Enclosure Rating
3R
Cap Type
Flip-Up Cap
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 2682, UL 1682, UL508
Resistance Properties
Impact Resistant
Use With
Mating Box MB3
Body Material
Polyester
Switch Rated
Yes
HP
15
Contact Configuration
3P+G
Auxiliary Contact Rating
1.2A
Tightening Torque
Auxiliary: 15 IN-LBS / 1.7 N-M; Phase: 15 IN-LBS / 1.7 N-M
Number of Aux. Outputs
+4 AUX
Color Code
Red
Number of Notch Positions
24
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Load Break Amp Rating
30A
Keying Position
4
Terminal Connection
Screw
Hz
60 Hz
Impact Rating
IK08
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
45A
Description
DS30 RECEPTACLE POLY BLUE SIZE 3 TYPE 3R 3P+G 30A 480 VAC 60 Hz +4 AUX PADLOCK PAWL