Meltric Pin & Sleeve Receptacle, 400 A, 600V DC, Lug Terminals Wire Connection Type Black 45-3400M-P80
Pin & Sleeve Receptacle, 400 A, 600V DC, Lug Terminals Wire Connection Type Black (Discontinued)
  • Mfr # 45-3400M-P80
  • Zoro # G901759578
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
45-3400M-P80
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
1/0 AWG to 450 MCM
Wire Strip Length
Phase: 1-1/8 in (29 mm)
Use With Installation Accessory Size
M
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
400 A
Voltage Rating
600V DC
IP Rating
IP66, IP67
Wire Connection Type
Lug Terminals
Housing Color
Black
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 1691-12, E473415, UL 1691
Voltage
600V DC
Body Material
Polyester
Tightening Torque
Phase: 360 IN-LBS / 40 N-M
Number of Notch Positions
5
Wire Temperature Rating
90 Degrees C
Short Circuit Current Rating
10 KA - WITHSTAND
Impact Rating
IK08
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Terminal Type
Lug terminal
Contact Configuration
N
Description
CS1000 RECEPTACLE POLY BLACK SIZE M IP 66/67 NEGATIVE 400A 600 VDC