Meltric Watertight Pin & Sleeve Inlet, 30 A, 600V AC, 2 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type Blue 31-18182-K14-4X
Watertight Pin & Sleeve Inlet, 30 A, 600V AC, 2 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type Blue (Discontinued)
  • Mfr # 31-18182-K14-4X
  • Zoro # G901759387
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
31-18182-K14-4X
Country of Origin
United States
Dimensions
Use With Installation Accessory Size
2
Wire Size
14 AWG to 8 AWG
Wire Strip Length
Phase: 3/4 in (19 mm)
Details
Item
Watertight Pin & Sleeve Inlet
Current Rating
30 A
Voltage Rating
600V AC
Number of Poles
2
Number of Wires
3
IP Rating
IP66, IP67
NEMA Enclosure Rating
4X
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Blue
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 1682
Resistance Properties
Impact Resistant
Voltage
600V AC
NEMA Rating
4X
Body Material
Polyester
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Hz
60 Hz
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Tightening Torque
Phase: 15 IN-LBS / 1.7 N-M
Keying Position
18
Impact Rating
IK08
Terminal Type
Screw terminal
Color Code
Black
Number of Aux. Outputs
NO AUX
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Contact Configuration
2P+G
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
45A
Description
DR30 INLET POLY BLUE SIZE 2 TYPE 4X 2P+G 30A 600 VAC 60 Hz NO AUX TYPE 4X WATERTIGHTNESS