Meriam Digital Manometer.0 to200 In WC.+/-0.05 M200-DN0200
Digital Manometer.0 to200 In WC.+/-0.05 (Discontinued)
  • Mfr # M200-DN0200
  • Zoro # G1314013
Get a 10% off coupon
MFR #
M200-DN0200
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Housing Length
3.6 in
Process Connection Size
1/8 in
Housing Height
6.5 in
Details
Item
Digital Manometer
Pressure Range
0 in wc to 200 in wc
For Use With
Clean Gases, Dry Gases, Non-Corrosive Gases
Pressure Resolution
0.01 in wc
Accuracy
+/-0.05%
Pressure Accuracy
+/-0.05% of Full Scale
Operating Temp. Range
14 Degrees to 122 Degrees F
Battery Type
(4) AA
Storage Temp. Range
-40 Degrees to 140 Degrees F
Max. Pressure
150 psi (10 Bar)
Includes
Protective Red Boot
Standards and Approvals
Class I, Div 1, Group A, B, C, D, T4
Display
5 Digit LCD
Resolution
0.01 in wc
Calibration Certificate Included
No
Maximum Operating Pressure
200 in wc
Application
Non-Corrosive Gases
IP Rating
IP40
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Safety Rating
Maximum Pressure
200 in wc
Series
M2
Digital Display Features
5 Significant Digit Backlit LCD
NIST Traceable Certificate
No
Minimum Operating Temperature
23 Degrees F
Batteries Required
Yes
Weight
14 oz
Operating Pressure Range
0 to 200.0 in H2O
Type of Pressure
Differential
Intrinsically Safe
Yes
Process Connection Type
NPT
Process Connection Material
316L Stainless Steel
Min/Max Capture
Display Units
bars kPa, cm H2O, in H2O, in Hg, kg/cm2, mbar, mm Hg, psi
Standards
Housing Material
Polycarbonate
Storage Temperature Range
-40 Degrees to 140 Degrees F
Number of Pressures Measured
Dual
Auto Power Off
Batteries Included
Minimum Pressure
0 in wc
Enclosure Rating
IP 40
(hidden) accuracy builder
+/-0.05% of Full Scale M200-DN0200
(hidden) Connections
1/8 in NPT
(hidden) Smartphone Type
MERIAM M200-DN0200
Manometer Type
General Purpose Digital Manometer
Connections
1/8 in NPT
(hidden) manometer builder
MERIAM M200-DN0200
Description
Digital Manometer, Maximum Pressure 200 in wc, Minimum Pressure 0 in wc, Accuracy +/-0.05 Percent of Full Scale, Process Connection Size 1/8 in, Process Connection Type NPT, Batteries Included Yes, Digital Display Features 5 Significant Digit Backlit LCD, NIST Traceable Certificate No, Series M2, Application Non-Corrosive Gases, Auto Power Off Yes, Batteries Required Yes, Battery Type (4) AA, Calibration Certificate Included No