  • Mfr # A30QS350-4
  • Zoro # G9040573
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A30QS
Speed
Very Fast-Acting
Amps
350A
DC Voltage Rating
300V DC
AC Voltage Rating
300V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A30QS350-4
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
3.84 in
Details
Item
Automotive Fuse
Series
A30QS
Speed
Very Fast-Acting
Amps
350A
DC Voltage Rating
300V DC
AC Voltage Rating
300V AC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
63kA
Body Style
Blade
Body Material
GMG
Equivalent Brand and Series
Bussmann FWX, Littelfuse L25S, Mersen A30QS
Equivalent Series
A30QS, FWX, L25S
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
APPLICATIONS
Protection of 300V (or less) heavy duty rectifiers and similar heavy duty power supplies
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
52 kA
Connection/Terminal Type
Blade
Connection/Terminal Material
Tin-Plated Brass
Body/Insulating Material
GMG
APPROVALS & STANDARDS
UL recognized component UL File E60314; AC: UL guide no. JFHR2 (35-4500A)
Mounting
Bolted
Description
SC FUSE 300V 350A QS BLADE