  • Mfr # A70P175-4
  • Zoro # G9040698
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A70P
Speed
Very Fast Acting
DC Voltage Rating
650V DC
AC Voltage Rating
700V AC
Interrupt Rating
50kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A70P175-4
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
5.09 in
Details
Item
Automotive Fuse
Series
A70P
Speed
Very Fast Acting
Amps
175A
DC Voltage Rating
650V DC
AC Voltage Rating
700V AC
Interrupt Rating
50kA
Body Style
Blade
Body Material
GMG
Equivalent Brand and Series
Mersen
Equivalent Series
A70P, FWP, L70QS
Mounting
Bolted
APPROVALS & STANDARDS
APPLICATIONS
Protection of 700V or less DC drives, UPS, inverters, reduced voltage starters, etc.
Connection/Terminal Type
Bolted
Body/Insulating Material
GMG
Connection/Terminal Material
Tin-Plated Brass
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
Description
SC FUSE 700V 175A P BLADE