  • Mfr # 9F60FMH030
  • Zoro # G316498277
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Material
Epoxy
DC Voltage Rating
Not Rated
Visual Indication
Indicating
Body Style
Cylindrical
Class
E-Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9F60FMH030
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Diameter
3 in
Overall Length
18 7/8 in
Details
Body Material
Epoxy
Item
Fuse
DC Voltage Rating
Not Rated
Visual Indication
Indicating
Body Style
Cylindrical
Class
E-Rated
AC Voltage Rating
15.5kV AC
Speed
General Purpose
Standards
UL Listed to Standard File E143362
Series
9F60
Interrupt Rating - AC
50 kA
Current
30 A