  • Mfr # 9F60FJE080
  • Zoro # G416498313
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
DC Voltage Rating
Not Rated
Body Style
Cylindrical
Body Material
Epoxy
AC Voltage Rating
8.25kV AC
Class
E-Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9F60FJE080
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
15 7/8 in
Overall Diameter
3 in
Details
DC Voltage Rating
Not Rated
Item
Fuse
Body Style
Cylindrical
Body Material
Epoxy
AC Voltage Rating
8.25kV AC
Class
E-Rated
Standards
UL Listed to Standard File E143362
Visual Indication
Indicating
Speed
General Purpose
Series
9F60
Current
80 A