  • Mfr # A15QS20-2
  • Zoro # G9040269
Series
A15QS
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
150V AC
DC Voltage Rating
150V DC
Body Style
Ferrule
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A15QS20-2
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Diameter
0.41 in
Length
1-1/2 in
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
A15QS
Amps
20A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
150V AC
DC Voltage Rating
150V DC
Body Style
Ferrule
Interrupt Rating
200kA
Body Material
GMG
Equivalent Brand and Series
Bussmann FWA, Littelfuse L15S, Mersen A15QS
Equivalent Series
A15QS, FWA, L15S
Fuse Speed
High Speed
Mounting
Clip
Ampere Rating
20 A
APPROVALS & STANDARDS
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
200 kA
APPLICATIONS
Protection of heavy duty devices such as electrochemical rectifiers
Description
SC FUSE 150V 20A QS MIDGET