  • Mfr # A70QS70-4
  • Zoro # G9036279
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A70QS
Amps
70A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
700V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A70QS70-4
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Diameter
1 in
Length
4.38 in
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
A70QS
Amps
70A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
700V DC
Body Style
Bolt-On
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
50kA
Body Material
GMG
Equivalent Brand and Series
A70QS, Bussmann FWP, Littelfuse L70QS, Mersen A70P
Equivalent Series
A70P, A70QS, FWP, L70QS
Fuse Speed
High Speed
Mounting
Bolted
Connection Material
Tin-Plated Brass
Connection/Terminal Material
Tin-Plated Brass
APPROVALS & STANDARDS
APPLICATIONS
Protection of 700V or less motor drives, UPS, inverters, etc.
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
50 kA
Ampere Rating
70 A