  • Mfr # A70QS90-4
  • Zoro # G9036242
Series
A70QS
Amps
90A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
700V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A70QS90-4
Dimensions
Diameter
1 in
Length
4.38 in
Details
Item
Semiconductor Fuse
Series
A70QS
Amps
90A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
700V DC
Body Style
Bolt-On
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
50kA
Equivalent Brand and Series
A70QS, Bussmann FWP, Littelfuse L70QS, Mersen A70P
Equivalent Series
A70P, A70QS, FWP, L70QS
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Fuse Speed
High Speed
Mounting
Bolted
Connection Material
Tin-Plated Brass
APPROVALS & STANDARDS
Connection/Terminal Material
Tin-Plated Brass
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
50 kA
Ampere Rating
90 A
APPLICATIONS
Protection of 700V or less motor drives, UPS, inverters, etc.