  • Mfr # STP277P07M
  • Zoro # G1606663
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
DIN Rail
Phase
1
Voltage
277V AC
Number of Poles
1
Voltage Protection Rating
600V (L-N)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
STP277P07M
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
4.19 in
Depth
2.81 in
Width
0.69 in
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
DIN Rail
Phase
Voltage
277V AC
Number of Poles
Voltage Protection Rating
600V (L-N)
Number of Wires
2 Wires
Modes of Protection
L-N
Max. Surge Current Per Mode
75kA
Max. Surge Current per Mode
75 kA
Max. Surge Current per Phase
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Rating
200kA
Modular
Yes
Filtering
No
Max. Continuing Operating Voltage
320V AC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
IP Rating
IP20
Enclosure Material
Thermoplastic
Wire Gauge
14 to 4 AWG
Includes
Form C Dry Contact
Modular / Nonmodular
Modular
Lightning Impulse Current
Standards
ANSI/UL 1449 4th Edition, ANSI/IEEE C62.41.1, C62.41.2, C62.45, RoHS Compliant, Type 1
Amps
Min. Operating Temp.
-40 Degrees F
Max. Operating Temp.
185 Degrees F
Color
Gray
UL SPD Type
Type 1
System Connection
Parallel
Basic Material
Nonmetallic
Status Indicator
Audible Alarm
Includes Surge Counter
No
Torque Rating
35.4 lb-in
Wiring Range
#4 to #14 AWG
Connection Terminal Type
Box
Replacement Plug L1
SP07U320
Flammability Rating
UL94 V0
Wire Connections
Box
Max Discharge Current Imax 8 20
Response Time
<25 ns
Ac Or Dc
AC
Installation Mounting
Max Operating Temp
85 °C
Wire Type
Solid / Stranded CU
System Configuration
Single Phase
Mcov L-N
320 V
Max Storage Temp
85 °C
Min Operating Temp
-40 °C
Min Storage Temp
-40 °C
Indication System
Yes
Short Description
SPD - Plugable STP 75 Series 277V L-N VPR 600V L-N MCOV 320V 75 kA 1-pole MICRO
APPROVALS & STANDARDS
ANSI/UL 1449 4th Edition,; ANSI/IEEE C62.41.1, C62.41.2,
Frequency
50/60 Hz
Indication System Type
Microswitch
Connection/Terminal Type
Item Description (ERP)
STP T1 75kA 277V 1P AL
MOV Response Time
<25 ns
Description
Surge Protection Device, Nonmetallic, Gray, Amps 75 kA, Depth 2.81 in, Enclosure Material Polyethylene Terephthalate, Enclosure NEMA Rating 1