  • Mfr # STXP480D10
  • Zoro # G9036881
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
Panel
Phase
3
Voltage
480V AC
Voltage Protection Rating
3000V (L-L), 1800V (L-G)
Modes of Protection
L-G, L-L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
STXP480D10
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
7.49 in
Depth
2.72 in
Width
3.13 in
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
Panel
Phase
3
Voltage
480V AC
Voltage Protection Rating
3000V (L-L), 1800V (L-G)
Modes of Protection
L-G, L-L
Max. Surge Current per Mode
100 kA
Nominal Discharge Current
10 kA
Short Circuit Current Rating
200kA
Max. Continuing Operating Voltage
550/1100V
Enclosure NEMA Rating
NEMA 4X
Enclosure Material
Polycarbonate
Flammability Rating
UL94-5VA
Max Discharge Current Imax 8 20
100 kA per phase
Min Operating Temp
-40 °C
Installation Mounting
Panel or Wall Mount
Ac Or Dc
AC
Max Operating Temp
85 °C
Mcov L-L
1100 V
Wire Connections
Pre-wired
Min Storage Temp
-40 °C
Ul Spd Type
Type 1
Max Storage Temp
85 °C
System Configuration
3-Phase Delta
Mcov L-G
550 V
Short Description
SPD - Type 1 ST-XP Series 480V L-L VPR 3000V L-L MCOV 1100V 100 kA LED Ind
APPROVALS & STANDARDS
100 kA per phase
Frequency
50/60 Hz
Indication System
Yes
Item Description (ERP)
XP T1 100kA 480V DELTA
Indication System Type
LED
Includes
LED Indication
Max. Surge Current per Phase
100 kA
Description
Surge -Trap XP T1 100kA 480V DELTA