  • Mfr # A4BQ3000
  • Zoro # G1745204
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Class
L
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A4BQ3000
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
10-3/4 in
Diameter
5 in
Overall Length
10 3/4 in
Overall Diameter
5 in
Details
Class
L
Series
A4BQ
Speed
Time-Delay
Amps
3000A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
100kA at 500V DC, 200kA at 600V AC
Body Style
Blade
Body Material
Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ
Equivalent Series
A4BQ, KLPC, KRP-C
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Item
UL Class Fuse
Element
Dual
Standards
CSA, UL
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Functionally Equal To
Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC
Connection Type
Blade
Mounting
Bolted
Weight
19.3 lb
Rated voltage DC UL
500 V
Body/Insulating Material
GMG
APPROVALS & STANDARDS
Short Description
Fuse Amp-Trap 2000® 600V 3000A Time-Delay Class L A4BQ Series
Connection/Terminal Material
Silver-Plated Copper
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
200 kA
Connection/Terminal Type
Interrupt Rating - DC
100 kA
Current
3 kA
Interrupt Rating - AC
200 kA
Description
Fuse, 3,000 A, 600 V AC, 500 V DC, Class L, A4BQ Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 500V DC, 200kA at 600V AC, Fuse Size 10-3/4 in L x 5 in dia, Length 10 3/4 in, Diameter 5 in, Equivalent Brand and Series Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ, Equivalent Series A4BQ, KLPC, KRP-C, Compatible Fuse Block Series Not Applicable, Body Material Melamine, Dual Element, Standards CSA, UL