  • Mfr # A4BQ3500
  • Zoro # G2313771
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A4BQ3500
Diameter
5-3/4 in
Overall Diameter
5 3/4 in
Amps
3500A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Interrupt Rating
100kA at 500V DC, 200kA at 600V AC
Weight
2.5 lb
Short Description
Fuse Amp-Trap 2000® 600V 3500A Time-Delay Class L A4BQ Series
Current
3.5 kA
Description
Fuse, 3,500 A, 600 V AC, 500 V DC, Class L, A4BQ Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 500V DC, 200kA at 600V AC, Fuse Size 10-3/4 in L x 5-3/4 in dia, Length 10 3/4 in, Diameter 5 3/4 in, Equivalent Brand and Series Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ, Equivalent Series A4BQ, KLPC, KRP-C, Compatible Fuse Block Series Not Applicable, Body Material Melamine, Dual Element, Standards CSA, UL