  • Mfr # TRS60RID
  • Zoro # G1703134
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TRS60RID
Length
5-1/2 in.
Diameter
1-1/16 in.
Overall Diameter
1 1/16 in
Overall Length
5 1/2 in
Amps
60A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Interrupt Rating
200kA at 600V AC, 20kA at 300V DC
Rated voltage DC UL
300 V
Weight
0.35 lb
Short Description
Fuse Tri-Onic® 600V 60A Time-Delay Class RK5 TRS Series Smart-Spot
Fuse Holder Code
Q
APPROVALS & STANDARDS
Current
60 A
Description
Fuse, 60 A, 600 V AC, 300 V DC, Class RK5, TRS-RID Series, Indicating, Time-Delay, Body Style Cylindrical, Fits Fuse Block Style Rejection, Interrupt Rating 200kA at 600V AC, 20kA at 300V DC, Fuse Size 5-1/2 in L x 1-1/16 in dia, Length 5 1/2 in, Diameter 1 1/16 in, Equivalent Brand and Series Bussmann FRS-R-ID, Littelfuse FLSR-ID, Mersen TRS-RID, Equivalent Series FLSR-ID, FRS-R-ID, TRS-RID, Compatible Fuse Block Series 2HKRFB, 6HKRFB, Body Material Polyester, Dual Element, Standards CSA, UL