  • Mfr # 4/2448NC2/63P8/9995Z
  • Zoro # G3323699
/ea
See details
Key Features
Shelving Type
Add-On
Width
48"
Depth
24"
Height
62-9/16"
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4/2448NC2/63P8/9995Z
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Width
48"
Depth
24"
Height
62-9/16"
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Overall Height
63 in
Details
Item
Wire Shelving Unit
Shelving Type
Add-On
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Silver
Finish
Chrome
Wire Shelf Adjustment Type
Split Sleeve
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks, Plastic Split Sleeves
Wire Shelving Type
No. of Shelves
4
Shelf Capacity
500 lb
Wire Shelving Finish
Chrome Plated
Shelf Adjustments
1 in
Wire Shelving Material
Shelf Adjustment Type
Split Sleeve
Shelf Configuration
Shelf Adjustment Increments
1 in
Whole Unit Load Capacity
2,000 lb
Includes Mounting Hardware
Yes
Standards
NSF
Adjustability
Adjustable
Load Capacity per Shelf
500 lb
Recommended Environments
Dry
Description
Wire Shelving Unit, Adjustability Adjustable, Silver Color, Chrome, Includes (2) Posts, (8) S Hooks, Plastic Split Sleeves, Includes Mounting Hardware Yes, Load Capacity per Shelf 500 lb, Material Steel, Overall Depth 24 in, Overall Height 63 in, Overall Width 48 in, Dry Recommended Environments, Shelf Adjustment Increments 1 in, Standards NSF, 2,000 lb, Shelf Configuration Add-On, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Number of Shelves 4