  • Mfr # 4/2460NC2/63P8/9995Z
  • Zoro # G2289275
/ea
See details
Key Features
Shelving Type
Add-On
Width
60"
Depth
24"
Height
62-9/16"
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
4/2460NC2/63P8/9995Z
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
60"
Depth
24"
Height
62-9/16"
Overall Width
60 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
63 in
Details
Item
Wire Shelving Unit
Shelving Type
Add-On
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Silver
Finish
Chrome
Wire Shelving Finish
Chrome Plated
No. of Shelves
4
Wire Shelving Material
Wire Shelf Adjustment Type
Split Sleeve
Shelf Adjustments
1 in
Wire Shelving Type
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
Shelf Capacity
500 lb
Whole Unit Load Capacity
2,000 lb
Adjustability
Adjustable
Recommended Environments
Dry
Shelf Adjustment Increments
1 in
Shelf Adjustment Type
Split Sleeve
Shelf Configuration
Load Capacity per Shelf
500 lb
Description
Wire Shelving Unit, Adjustability Adjustable, Silver Color, Chrome, Includes (2) Posts, (8) S Hooks, Load Capacity per Shelf 500 lb, Material Steel, Overall Depth 24 in, Overall Height 63 in, Overall Width 60 in, Dry Recommended Environments, Shelf Adjustment Increments 1 in, 2,000 lb, Shelf Configuration Add-On, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Number of Shelves 4