  • Mfr # MFG360-1000VDC103832AFH
  • Zoro # G915681056
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MFG360-1000VDC103832AFH
Country of Origin
China
Details
Item
Fuse Holder
Description
MFG360-1000VDC103832AFH is a 1Pole, 1000V DC, 32A, 10x38mm Fuse Holder that provides reliable protection for electrical circuits. Designed to accommodate DC Voltage fuses up to 32A and maximum voltage of 1000V DC, it ensures safety and efficiency in various applications. With its durable construction and precise engineering, this fuse holder offers peace of mind for your electrical needs. It mounts to 35mm DIN Rail. The Fuse Holder Housing is made of high temperature resistant plastics with elevated insulation characteristics. Fuse is not included.
  • 32 Amp
  • 1 Pole
  • Fuse Holder
  • 1000V DC