  • Mfr # GC-3500-0MKB
  • Zoro # G8627236
/ea
See details
Key Features
Pressure Washer Water Type
Cold
Starter Type
Recoil
Engine Brand
Kohler
Pressure Washer HP Range
8 to 9.9 HP
Pump Drive
Direct
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GC-3500-0MKB
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Dimensions
3/8 in x 50 ft
Height
25 in
Length
42 1/2 in
Width
23 1/2 in
Overall Height
25 in
Overall Width
Overall Length
Hose Length
50 ft
Hose Diameter
3/8 in
Details
Item
Gas-Powered Pressure Washer
Pressure Washer Water Type
Cold
Starter Type
Recoil
Engine Brand
Kohler
Pressure Washer HP Range
8 to 9.9 HP
Pump Drive
Direct
Pressure Washer Flow Rate
2.8 gpm
Operating Pressure
3,500 psi
Detergent Injection System
Yes
Pressure Washer Style
Cart
Standards
ETL Listed
Usable Hours per Week
20 hr
Engine Displacement
429 cc
Power Type
Gas
Includes
48 in Lance with Rubber Grip, Insulated Trigger Gun with Safety Lock-Off, Non-Marking Hose with Quick Connects, Swivel and Bend Restrictors
Pump Type
Triplex
Piston Material
Ceramic
Net Weight
129 lb
HP
9 hp
Pressure Washer Duty Rating
Heavy Duty
Duty Rating
Medium Duty
Weight
129 lb
Flow Rate
2.8 gpm
Flow - Maximum
Power Source
Gas-Powered
Product Type
Pressure Washer
Engine Cycle
4-Cycle
Fuel Tank Capacity
1.92 gal
Operating Pressure - Maximum
3,500 psi
Style
Cart
Tool Weight
Horsepower
9 hp
Water Type
Estimated Pump Life
250 hr
Frame Material
Steel
Description
Gas-Powered Pressure Washer, Industrial Duty (3300 psi and Greater), 3,500 psi, Gas, Pressure Washer Water Type Cold, Pressure Washer Style Cart, Pressure Washer Flow Rate 2.8 gpm, Engine Brand Kohler, Starter Type Recoil, Engine Displacement 429 cc, 9 hp HP, Detergent Injection System Yes, Pump Type Triplex, Pump Drive Direct, Piston Material Ceramic, Usable Hours per Week 20 hr, Hose Dimensions 3/8 in x 50 ft, Burner Fuel Not Applicable