  • Mfr # BEF-187-750
  • Zoro # G9194547
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1870"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BEF-187-750
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1870"
Length of Cut
0.2 in
Shank Dia.
1/4 in
Neck Length
0.55 in
Milling Dia.
0.1875 in
Neck Dia.
0.183 in
Overall Length
2 1/2 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Helix Angle
20 Degrees
Shank Type
Straight
End Mill Application
Roughing/Finishing
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
Item
Ball End Mill
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Style
Ball Nose
Stainless (M) Compatibility
Steel (P) Compatibility
Finish
Bright (Uncoated)
List Number
BEF
Cutting Direction
Right Hand
Material - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Inch
Primary Material Application ISO Code
P, S
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
AAA
Primary Material Application
Nickel, Steel, Titanium
Description
Ball End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through