  • Mfr # BB-1801100G
  • Zoro # G8245045
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.180"
Material
C2 Micrograin Carbide
Bore Depth
1.100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-1801100G
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.180"
Bore Depth
1.100"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
1/4 in
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Max. Bore Depth
1.1000 in
Neck Dia.
0.1350"
Split Length
0.175"
Groove Width
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Angle
.045"
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Projection
0.0450 in
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Finish - Machining
TiN
Offset Point
0.0550 in
Boring Bar Type
Boring
Series
BB
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0550 in