  • Mfr # BB-1801100SG
  • Zoro # G8152277
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-1801100SG
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.180"
Shank Dia.
1/4 in
Bore Depth
1.100"
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Max. Bore Depth
1.1000 in
Split Length
0.175"
Neck Dia.
0.1350"
Groove Width
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.045"
Projection
0.0450 in
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
BBS
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Offset Point
0.0550 in
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Cutting Application
Finish - Machining
TiN
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0550 in, Micro-Quik Tool Holder