  • Mfr # BB-200500
  • Zoro # G4397881
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
.500"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-200500
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
.500"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
1/4 in
Bore Dia.
.200"
Max. Bore Depth
1/2 in
Min. Bore Dia.
0.2000 in
Neck Dia.
0.1500"
Groove Width
0.1500"
Split Length
0.175"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.050"
Finish
Uncoated
Projection
0.0500 in
Measurement System
Fractional Inch
Series
BB
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Offset Point
0.0750 in
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Boring Bar Type
Boring
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0750 in