  • Mfr # BB-2301150SG
  • Zoro # G8056937
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-2301150SG
Bore Depth
1.150"
Max. Bore Depth
1.1500 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.220"
Neck Dia.
0.1730"
Finish
TiN Coated
Projection
0.0570 in
Finish - Machining
TiN
Series
BBS
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Offset Point
0.0740 in
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder