  • Mfr # BB-2301500
  • Zoro # G4400496
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.500"
Application
Boring
Shank Dia.
5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-2301500
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.500"
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
.230"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Split Length
0.220"
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.058"
Projection
0.0570 in
Boring Bar Type
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Offset Point
0.0740 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Measurement System
Fractional Inch
Series
BB
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in