  • Mfr # BB-2301600SG
  • Zoro # G8435856
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.600"
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-2301600SG
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.600"
Bore Dia.
.230"
Shank Dia.
5/16 in
Max. Bore Depth
1.6000 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Split Length
0.220"
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.058"
Finish
TiN Coated
Projection
0.0570 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Offset Point
0.0740 in
Finish - Machining
TiN
Cutting Application
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Series
BBS
Boring Bar Type
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder