  • Mfr # BB-3201000
  • Zoro # G4400733
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB-3201000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
1.000"
Bore Dia.
.320"
Shank Dia.
3/8 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
1 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.080"
Projection
0.0800 in
Series
BB
Boring Bar Type
Boring
Offset Point
0.1330 in
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Cutting Application
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1330 in