  • Mfr # BB-3601000SG
  • Zoro # G8044066
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Shank Dia.
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-3601000SG
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.000"
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
1 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0900 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
TiN
Boring Bar Type
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Series
BBS
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Cutting Application
Offset Point
0.1730 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1730 in, Micro-Quik Tool Holder