  • Mfr # BB-3601500
  • Zoro # G4402133
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Shank Dia.
3/8 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-3601500
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
1.500"
Bore Dia.
.360"
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2700"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Angle
.090"
Finish
Uncoated
Projection
0.0900 in
Series
BB
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Boring
Offset Point
0.1730 in
Boring Bar Type
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1730 in